ISI POMPASI

Isı Pompası alırken firmamızın teknik bilgi ve tecrübesinden yararlanmanızı öneririz. Isı pompası ülkemizde son yıllarda adından sıkça bahsedilen alternatif bir ısıtma-soğutma cihazıdır. Özellikle konutlara ve diğer domestik uygulamalara yönelik sektörün ilgi odağı olan ısı pompaları bir mahalin ısıtılıp soğutulması ve ihtiyaç duyulan kullanım sıcak suyunun temini için rahatlıkla kullanılabilir.

Üstelik ısı pompası ile elde edilen konforun maliyeti de çok hesaplıdır.

ÜCRETSİZ KEŞİF İÇİN TIKLAYIN

Isı Pompasının Avantajları

  • Isı pompası çevrecidir, baca gereksinimi olmadan çalışır

  • Isı pompası dış hava sıcaklığına bağlı çalışır ve optimum çalışma noktasını kendisi belirler

  • Isı pompası inverter teknolojisi sayesinde sonsuz kademeli kapasite kontrolü yapabilir.

  • Isı pompası ile bir mahalin ısıtılıp soğutulması mümkündür.

  • Isı pompası ve bir boyler yardımı ile kullanım sıcak suyu elde edilebilir.

  • Isı pompası periyodik bakımları yapılırsa çok uzun yıllar verimli şekilde çalışabilir.

  • Isı pompası yenilenebilir enerji sistemleri kategorisinde değerlendirilebilir

  • Isı pompası için bir yakıt deposu gerekmez dolayısıyla patlama riski yoktur

Split ısı pompaları bir iç ünite ve bir dış üniteden oluşurlar.

İç ünite ısıtılacak yapının kazan dairesi olarak belirlenmiş bölümüne monte edilir.

Monoblok ısı pompalarına göre biraz daha sessiz olan split ısı pompaları iç ünite montaj yeri bulunan yapılar için idealdir.

Split ısı pompalarında sirkülasyon pompası, genleşme tankı, eşanjör ve diğer bileşenler iç ünite içerisinde yeralır.

Kontrol paneli iç ünite üzerinde bulunduğu için tüm kontroller iç ünite üzerinden yapılabilir.

Monoblok ısı pompaları sadece bir dış üniteden oluşurlar. Dolayısıyla ısıtılacak yapının bünyesinde bir kazan dairesi alanına ihtiyaç duymazlar.

Split ısı pompalarına göre biraz daha ses düzeyi yüksek olan monoblok ısı pompaları iç ünite için yer ayırılması mümkün olmayan yapılarda en ideal çözümdür.

Monoblok ısı pompalarında tüm ünite atmosfere açık ortamda durduğu için cihaz üzerine monte edilmiş bir kontrol paneli bulunsa bile cihazın kontrolü için çok pratik bir çözüm değildir.

Genellikle ısıtılacak mahalde uygun bir yerde cihaz ile ilişkilendirilmiş bir kontrol paneli yada oda termostatı kullanılması faydalıdır.

Yüzme havuzları için özel tasarlanmış Titanyum Eşanjörü bulunan havuz ısı pompaları monoblok ısı pompaları gibi yalnızca dış üniteden oluşur.

Ancak havuz ısı pompalarının içerisinden geçen su domestik ısı pompaları gibi kapalı devre suyu değildir, içerisinde çeşitli kimyasalların ve bolca oksijenin bulunduğu suyun aşındırıcı ve korozif özelliklerine uyum sağlayabilmesi için Havuz ısı pompalarında mutlaka Titanyum malzemeden üretilmiş bir eşanjör olmalıdır.

Isı pompası sistemleri ile güneş enerjisi bir arada kullanılabilir.

Isı pompasının sıcak su üretimi için bağlantılı olduğu boylere ikinci bir bağlantı yapılarak termal güneş kollektörleri tarafıdan güneşten elde edilen sıcak su da aynı boylerde kullanılabilir. Böylece güneş enerjisinin yeterli geldiği süreler boyunca ısı pompasının devreye girmesine gerek kalmayabilir.

Aynı şekilde boylerdeki sıcak su güneş enerjisi tarafından üretilemez duruma geldiği gün ve saatlerde ısı pompası devreye girerek bu su hacmini tek başına ısıtabilir.

Güneş enerjisi destekli çalışan bu sistem ısı pompasının sıcak su üretim maliyetini önemli ölçüde düşürebilir.

Termal güneş enerjisi sistemlerinde elde edilen sıcak su istenirse bir mahalin ısıtılması için kullanılan ısı pompasına destek olarak ta kullanılabilir. Mahal ısıtma desteği adı verilen bu sistem için özel bir tasarım ve ekipman gerekmektedir. Dolayısıyla yatırım maliyetinin amortisman süresi hesaba katılarak doğru bir sistem tasarlanması çok önemlidir.

Fotovoltaik güneş panelleri ile kendi elektriğinizi üretebilirsiniz.

Isı pompasının çalışırken kullandığı elektrik enerjisinin bir kısmını yada tamamını fotovoltaik adı verilen güneş panelleri ile üretmek mümkündür. Bu sayede gerekli yatırım maliyetleri hariç tutulursa bedavaya ısınmak ve sıcak su kullanmak, projesine göre belki soğutma işleminin de yapılması mümkün hale getirilebilir.

Fotovoltaik sistemler ile ilgili detaylı bilgi için TIKLAYINIZ.

ÜCRETSİZ KEŞİF İÇİN TIKLAYIN